Makyaj yaparken cilt yapısına ve ten rengine uygun tercihlerde bulunmak hem makyajın kalıcılığını artırıyor hem de daha güzel görünmeyi sağlıyor. Makyaj yaparken ten rengi ve cilt tonu ile uyumlu olmayan renkler kullanıldığında bütünlüğü sağlamak zorlaşıyor.

Cilt tonuna uygun allık

Doğru makyaj yapmak yüzü tanımak ile başlıyor. Yüz şekli ve ten rengini doğru analiz edebilen kadınlar, kullandıkları allık yardımı ile kusursuz ve canlı yüz görünümü elde edebiliyor. Öne çıkan elmacık kemikleri ve canlı görünen yanakların ilk adımı, cilt tonuna ve tipine uygun allık uygulamasından geçebiliyor. Cilt tonuna uygun seçilmeyen renkler, yanakları fazlaca kırmızı gibi gösterebiliyor ve doğallık hissini yok edebiliyor.

Cilt Tonu ve Alt Tonunun Belirlenmesi

Cilt tonunu belirlemek güzel bir makyaj için büyük önem taşımaktadır.

Cilt tonu nasıl belirlenir?

Hepimiz beyaz, sarı, esmer veya buğday tenli olmak üzere ten rengimizi az çok bilsek de güzelliğin asıl sırlarından biri, cilt tonunun belirlenip uygun rengin seçilmesinde gizli. Cilt tonu “sıcak”, “soğuk” ve “nötr” olarak üçe ayrılıyor ve ten rengi ile hiçbir bağı bulunmuyor. “Beyaz tene sahibim, cilt alt tonum soğuktur.” demek yerine kolay yöntemlerle cilt tonunuzu bulmaya ne dersiniz?

Cilt Tonuna Göre Allık Seçimi

Cilt tonunuzu belirlediyseniz, şimdi sıra cilt tonunuzda hangi renk allığın daha güzel duracağını belirlemeye geliyor. Birlikte inceleyelim.

Yüzü daha belirgin hale getiren allığın seçiminde, ten rengi ile birlikte cilt tonu da önem gösteriyor. Hatta cilt tonuna uygun renklerin tercih edilmesi daha güzel bir sonuç sağlayabiliyor.

Sıcak cilt tonlu cilt

Sıcak tona sahip ciltler için en uygun allıklar, rengi şeftali ve mercan renkleri olabiliyor.


Soğuk tonlu cilt

Soğuk tonlu ciltler için en uygun seçenekler pembe ve gül rengi olabiliyor iken, az görülen nadir ve şanslı nötr tonlu ciltler için ise tüm renkler tercih edilebiliyor.

Ten Rengine Göre Allık Seçimi

Allık rengine karar verirken yüzünüzün güneşte çok kalmışçasına kırmızı bir görünüm almamasına dikkat edebilirsiniz.

Beyaz veya sarı ten rengine sahip olanlara şeftali tonlarındaki allıklar uyum gösteriyor. Leylak ve mor tonlarına sahip allıklar beyaz tenlilerin yüzüne sıcak bir görünüm katarken, soğuk alt tona sahip beyaz tenliler için ise pembe allık daha canlı bir görünüm sağlayabiliyor.

Toprak renk allık

Esmer tenliler için ideal allıkların başında, toprak tonları geliyor. İçinde şeftali tonları da barındıran terracota allıklar esmerler için uyumlu olabilirken, dore tonları da cesur ve canlı bir görünüm sağlayabiliyor.

Kırmızı allık

 

Buğday ten rengine sahip olanlara turuncu ve kırmızı tonlarda allıklar farklı ve güzel bir görünüm sunabiliyor. Allığın üst kısmına uygulanan aydınlatıcı allık, buğday tenliler için ışıltılı bir makyajın ipucunu oluşturuyor.

Olive ten için allık

Yazın buğday, kışın beyaz yani olive ten rengine sahip olanlar için şeftali tonları her mevsim tercih edilebilir renkler arasında yer alıyor.

Gün Boyu Ciltte Kalabilen Allık Nasıl Seçilir?

Her cilt tonu için tek renk allık olmadığı gibi kalıcı tek bir allık da bulunmuyor. Allıkların kalıcılığını cilt tipimize uygun formu seçip seçmediğimiz belirliyor.

Lancôme Macaron Blush & Blender

Kuru ciltlerin üzerinde gün boyu kalıcılık krem allık ile yakalanabiliyor. Toz allık kuru cilt üzerinde tutunamadığı için ne yazık ki gün sonuna kadar dayanamıyor.

Yağlı ciltler için hem kolay uygulanan hem de tutunarak uzun süreli kalabilen toz allık tavsiye ediyoruz. Allık fırçası ile birkaç kez uygula ve hazırsın!

Lancôme Teint Idole Stick Allık

Karma ciltler ise allık uygulayacakları bölgenin tipine göre allık seçtiklerinde kalıcılığı yakalıyorlar. Stick allık hem uygulanması kolay hem de tüm cilt tiplerine uygun olması ile karma ciltler için çok önemli!