Doğru allık seçimi ve uygulaması ile teninizde daha taze ve genç bir görünüm elde edebilirsiniz.

Allık sürmek, makyajın en kolay ve hızlı adımlarından biri. Ancak bu konuda da bazı önemli püf noktaları bulunuyor. Seçeceğiniz renk, uygulama alanı, kullanacağınız fırça ve cilt tipiniz; allık konusunda başarılı sonuçlara ulaşmanız adına önemli farklar yaratıyor. 

Allık uygulama tekniklerinde en kritik noktayı ise elde etmek istediğiniz görünüm oluşturuyor. Allıklarla daha olgun bir görünüme ulaşmak da sizin elinizde, daha dinamik bir görünüm elde etmek de… Peki, sizi yıllar öncesine taşıyacak capcanlı ve daha genç bir görünüme ne dersiniz?

Renk Seçimi Çok Önemli

Allık renkleri

İçinizdeki gençlik enerjisini artık daha canlı bir şekilde dışa vurmak istediğinizden eminsiniz. Öyleyse ilk olarak makyaj çantanızdaki allığa bir göz atın. Allığınız eğer toprak tonlarındaysa yeni bir renk seçmenin zamanı gelmiş demektir. Peki, hangi renk sizin için daha uygun? Bunu öğrenmenin oldukça kolay yolları var.

Hangi Allık Rengini Seçmelisiniz?

Hangi allık rengi seçilmeli

Allık seçiminde cilt alt tonu önemli bir ayrım noktasını oluşturuyor. Çünkü seçeceğiniz rengin, teninizin doğal yansımasına uygun ve belirgin bir şekilde görünmesi gerekiyor. Bunun için şöyle bir ayrım yapabilirsiniz:

  • Sıcak alt tonlu bir ten rengine sahipseniz, şeftali ve mercan allık renklerini seçebilirsiniz.
  • Soğuk alt tonlu bir ten rengine sahipseniz, allık seçiminizi pembe ve gül renklerinden yana yapabilirsiniz.
  • Cilt alt tonunuz nötr ise makyajınızda yoğun olarak kullandığınız tonlara göre açık ya da yoğun pembe veya şeftali renklerini tercih edebilirsiniz.

Özetle; allık seçiminde amaç daha genç bir görünüm elde etmek olduğu için seçiminizi yukarıdaki değişkenlere göre pembe, gül, şeftali ve mercan renklerinden yana yapmanız daha ideal bir sonuç verecektir.   

Allık Nasıl Sürülür?

Allık nasıl sürülür

Allık seçiminin ardından dikkat edilmesi gereken bir diğer noktayı da aplikatör seçimi oluşturuyor. Allık için kullanılacak fırçanın, uygulama alanına göre orta boy olması oldukça önemli. Aksi takdirde küçük fırçalar homojen bir uygulamayı zorlaştırırken, büyük fırçalar da allığın belirginliği konusunda yetersiz kalacaktır. Bu nedenle en doğru uygulama için oval veya açılı allık fırçalarını tercih edebilirsiniz. 

Allık Hangi Bölgeye Sürülmeli?

Allık nereye sürülür

Allığın ideal bir görünüme ulaşması için uygulama alanı olarak doğrudan elmacık kemiklerini hedeflemeniz gerekiyor. Ancak yüzünüze daha canlı ve genç bir görünüm vermek için allık uygulayacağınız bölgeyi biraz daha geniş tutabilirsiniz. Buna göre;

  1. Allığı fırça yardımıyla elmacık kemiklerinizin en yüksek noktasından şakak bölgenize kadar olan kısma, açılı bir şekilde ve tekrarlı hareketlerle uygulayın.
  2. Sonra fırçaya tekrar az miktarda allık alarak bir zemine hafifçe bir ya da iki kez vurarak fazla ürünün atılmasını sağlayın.
  3. Allığı bu kez de burnun uç kısmına doğal bir görünüm oluşturacak şekilde uygulayın.
  4. Fırçada kalan ürünü burnunuzdan elmacık kemiklerinize kadar bölgeye yavaşça yayın. Bunu yaparken geçiş noktasını daha az renklendirmeye özen gösterin.

Allığın Daha Kalıcı Olması için Ne Yapılmalı?

Kalıcı allık

Renk seçimi ve uygulama alanı allık için ne kadar önemliyse, kalıcılık da bir o kadar önemli. Özenle yaptığınız bir uygulamanın birkaç saat içerisinde gözden kaybolmasını istemezsiniz değil mi? Cilt tipi, allık için oluşturulacak zeminde çok önemli bir rol oynuyor.

Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, allık uygulamasından önce fondöteninizin üzerine matlaştırıcı ve sabitleyici etkili transparan pudra uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz nemsiz ise de ten makyajı öncesi yoğun bir nemlendirici kullanmalı ve allığı uygulayacağınız alanın kuru olmamasına özen göstermelisiniz.  

Blush Subtil ile Daha Kalıcı ve Canlı Sonuçlar Elde Edin

Lancôme’un ünlü makyaj artistlerinin tekniklerinden ilham alarak geliştirdiği Blush Subtil allık, ten makyajınızda profesyonel sonuçlar elde edeceğiniz üstün bir uygulama sunuyor. Kolayca uygulanabilen kadifemsi yapısı ile bu Lancôme allık, yoğun pigmentli canlı renkleri sayesinde uzun süre kalıcılık sağlıyor. Yanaklarınızda taptaze bir görünüm ve zarif bir dokunuş için siz de Blush Subtil’in göz alıcı renklerini hemen keşfetmeye başlayın!