Gliserin nedir

Gliserin, cilt bakımı ve makyaj ürünlerinde uzun yıllardır en çok kullanılan bileşenler arasında yer alıyor. Peki, bu maddeyi vazgeçilmez kılan özellikler nedir dersiniz?

Çeşitli cilt bakım ürünlerinin içeriklerini incelediğinizde sizin de dikkatinizi çekmiştir. Gliserin, temizleyicilerden bakım kremlerine ve hatta makyaj ürünlerine kadar pek çok alanda kullanılıyor. Sizce “gliserin ve cilt”, kozmetik sektöründe neden bu denli ayrılmaz bir ikili olarak görülüyor olabilir? Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız, sayfanın devamında sizi hem şaşırtıcı hem de çok faydalı bilgiler bekliyor!

Gliserin Nedir?

Gliserin nasıl görünür

Organik bir bileşen olan gliserin, hayvansal ve bitkisel yağlar olmak üzere iki farklı kaynaktan elde edilebiliyor. Bu nedenle “gliserin yağı” olarak da adlandırılan bu bileşen, çeşitli sektörlerde doğal nemlendirici ve koruyucu olarak kullanılıyor.

İlk olarak 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlayan gliserin, günümüzde kozmetiğin yanı sıra gıda sektöründe de oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Bu doğrultuda gıda sektöründe ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı gliserin kullanılırken, cilt bakımında ise bitkisel gliserin tercih ediliyor. Oksijen, hidrojen ve karbon moleküllerinden oluşması dolayısıyla gliserin, harici ve dahili kullanımda en güvenilir kaynaklar arasında gösteriliyor.  

Cilt Bakımında Gliserin Ne İşe Yarar?

Doğal içerikli cilt bakımı

Su tutucu bir bileşen olan gliserin, kozmetik alanında daha çok cilt nemliliğini artırma amacıyla kullanılıyor. Böylece cildin doğal nem dengesine kavuşmasına yardımcı olan bu bileşen, cilt bariyerinin zararlı dış etkenlerden korunmasına da katkı sağlıyor.

Ayrıca gliserin, bağlayıcı özelliğinden dolayı cilde uygulanan ürünlerin sabit bir yapı kazanmasını sağlıyor. Bundan dolayı cilt bakımının yanı sıra makyaj ürünlerinde de sıkça kullanılıyor. Peki, bu maddenin cilde faydalarına daha detaylı bir şekilde göz atmaya hazır mısınız? 

Gliserinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Gliserin cilde nasıl fayda sağlar

  • Temizleyici özelliği ile yüz yıkama esnasında kalıntı ve kirleri ciltten kolayca uzaklaştırıyor.
  • Yıkama sonrasında nemli bir his ve yumuşak cilt görünümü sağlıyor.
  • Su tutucu bir bileşen olması bakımından ciltte çatlama ve pullanma gibi aşırı nem kaybı sorunlarının önüne geçiyor.
  • Bakım ürünlerindeki besleyici aktif maddelerin cilde daha iyi tutunmasını sağlıyor. Böylece aydınlık ve ışıltılı cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı oluyor.  
  • Cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak güneş lekelerinin görünümü ve yaşlanma belirtilerinin oluşumunu yavaşlatıyor.  
  • Sabitleyici yapısı ile makyaj ürünlerinin kalıcılığını artırıyor.

Gliserin Nasıl Kullanılır? Cilt için Nasıl Uygulanır?

Gliserin kullanımı

Gliserin, doğal kaynaklı bir içeriktir. Doğrudan kullanımda gözenekleri tıkayabileceği için, bu maddeyi cildinize direkt olarak uygulamamanız gerekiyor. Ancak gliserin içerikli cilt bakımı ve makyaj ürünlerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Öyle ki bu içeriğe sahip cilt bakım ürünlerinde, diğer dengeleyici bileşenler sayesinde komedojenik (gözenek tıkayıcı) etki minimum düzeyde bulunuyor.

Ten Makyajı Yaparken Cildinizi Düşünüyor Musunuz?

Kullandığınız ten makyajı ürünleri yüzünüzde gün boyu pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlarken, cildinizde neler olup bittiğini daha önce düşünmüş müydünüz? Öyleyse şimdi, makyaj ürünü seçiminde de buna yönelik kararlar almanızın tam zamanı! 

Cilde uyumlu içeriklerle formüle edilen Lancôme ten makyajı ürünleri, yüksek kapatıcılık düzeyinde dahi cildin rahat nefes almasını sağlayarak cilt kalitesinin korunmasına yardımcı oluyor. Peki, Lancôme’dan hem cilt bakımı hem de makyaj ihtiyacınızı aynı anda karşılayacak etkili bir ürün önerisine ne dersiniz?

Nemlendirici ve Kapatıcı Etki Bir Arada!

Lancome gliserinli renkli nemlendirici

Skin Feels Good Renkli Nemlendirici, orta kapatıcılığı ile tende eşit bir görünüm sağlarken; bitkisel kaynaklı gliserin ve hyalüronik asit içeren formülü ile cilde ekstra bakım yapıyor. Böylece cilt, anında doğal görünümlü bir ışıltı ve yumuşaklık kazanıyor. 

Düzenli kullanımda cildin nem dengesinin sağlanmasına katkıda bulunan bu su bazlı renkli nemlendirici, zamanla yorgunluk izlerinin ve solgun görünümünün azaltılmasına da yardımcı oluyor. Cildinizde daha pürüzsüz, aydınlık ve yumuşak bir his için siz de makyaj çantanızda Skin Feels Good Renkli Nemlendirici’ye yer açın!