Etkileyici bakışlara sahip olmak için far uygulamasını göz şeklinize göre yapmaya özen göstermelisiniz.

Göz farı, gözleri ön plana çıkarma konusunda maskara ve eyeliner kadar önemli farklar yaratıyor. Doğru uygulandığında gözleri olduğundan çok daha çekici gösteren far uygulaması, göz şekline göre yapılmadığında yüz ifadesini doğrudan değiştirebiliyor.

Peki, siz de “Far sürmeyi bilmiyorum.” diyenlerden misiniz? Endişe etmeyin, sizin için hazırladığımız göz şekline göre göz makyajı tüyoları ile artık makyajınızda profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat önce far uygulaması ile ilgili önemli detayları ele alalım.  

Far Nasıl Sürülür?

Far Nasıl Sürülür?

Göz kapaklarında yağlı görünüm ve nem gibi faktörlerin yanı sıra doğal bir katlanma çizgisi bulunduğu için göz farının gün içinde bozulma riski yüksektir. Bu nedenle far uygulamasından önce göz makyaj bazı kullanmanızı öneriyoruz. Uygulama aşaması için ise farklı büyüklüklerde far fırçaları edinmeniz oldukça önemli. Böylece kullandığınız farların renk ve yoğunluğuna göre en doğru uygulamaları yapabilirsiniz.

Far Fırçaları Hakkında Neler Biliyorsunuz? 

Gözlerinizin güzelliğini bir tablo gibi ön plana çıkarmak istiyorsanız, göz kapaklarınıza da bir tuval edasıyla yaklaşmalısınız değil mi? Dolayısıyla en mükemmel görünümü elde etmek adına kullandığınız fırçalar da farklı işlev ve boyutlarda olmalı. Sahip olmanız gereken far fırçalarını büyükten küçüğe ele almamız gerekirse; 

Düz far fırçası: Yerleştirme fırçası olarak da adlandırılan bu geniş far fırçaları, farın en açık tonlarını baz olarak tüm göz kapağına uygulamak için ideal bir kullanım sunuyor. 

Karıştırma fırçası: Far konusunda adından sıkça söz ettiren bu fırçalar, mükemmel bir uygulama için kullanılıyor. Dağıtma fırçası olarak da adlandırılan karıştırma fırçaları, renklerin tüm göz kapağına pürüzsüz geçişlerle dağılmasını ve daha doğal görünmesini sağlıyor. 

Crease fırçası: Uzun ve yumuşak kıllı olmasının yanı sıra düz fırçalara göre daha ince ve sivri uçlu bir yapıya sahip olan bu fırçalar, gözün katlanma bölgesinde etkileyici vurgular yaratmak için oldukça işlevsel bir yapıya sahip. 

Gölgelendirme fırçası: Diğer fırçalara nazaran daha kısa ve sert kıl yapısına sahip olan bu fırçalar, farın en koyu tonlarını uygulamada kullanılıyor. Özellikle üst ve alt kirpik dipleri için tercih edilen bu fırçalar, gözlerde fark edilir bir şekillendirme sağlıyor. Bu fırçadan sonra tekrar karıştırma fırçası kullanıldığında ise gözlerde istenen görünüm sağlanmış oluyor. 

Farklı Renk ve Tonlar ile Boyutlu Bir Görünüm

Göz kapaklarınıza boyutlu bir görünüm vermek adına en az üç farklı far kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı rengin farklı tonlarını kullanabilir veya kontrast renkler tercih edebilirsiniz. Bu konuda bizim önerimiz, zengin ve uyumlu renk seçenekleriyle Hypnose Palette! Her palette birbirini tamamlayan beş farklı rengin yer aldığı bu paletler, göz makyajınız için mükemmel seçenekler sunuyor.

Adım Adım Far Sürme Teknikleri 

Adım Adım Far Sürme Teknikleri

  1. Seçtiğiniz en açık rengi, büyük düz far fırçası ile kirpiklerinizden kaş diplerinize kadar dağıtın.
  2. En açığa göre bir ton koyu olan farı kirpik diplerinizden göz kapağınızın katlanma çizgisine kadar uygulayın.
  3. Orta tondaki farı crease fırçası ile göz kapaklarının katlanma çizgisi boyunca uygulayın.
  4. Daha koyu renkteki farı yine crease fırçası ile göz kapaklarınızın dışa bakan son kısımlarına uygulayın. Sonrasında karıştırma fırçasını kullanarak dairesel hareketlerle orta kısma doğru hafifçe dağıtın. 
  5. Seçtiğiniz en koyu rengi, kısa ve sert kıllı fırça ile kirpik diplerinize uygulayın. son olarak karıştırma fırçasının üzerindeki fazla ürünü temizleyerek tekrar hafifçe dağıtma işlemi yapın. 

Editörün Notu: Gece makyajında daha iddialı bir görünüm yaratmak adına tamamıyla koyu tonlara ağırlık verebilirsiniz. Yoğun bir uygulama sunan likit farlar bunun için oldukça ideal. Lancôme’un Transforming Likit Göz Farı, uygulama kolaylığı ve dönüşen renkleriyle gece makyajınızın vazgeçilmezi olacak.

Göz Şekline Göre Far Sürme İpuçları

Göz Şekline Göre Far Sürme İpuçları

Yuvarlak Şekilli Gözler için...

Yuvarlak gözlerinize çekiklik kazandırarak badem görünümü vermek adına, farın koyu renklerini göz kapağınızın yarısından sonrasına uygulamalısınız. Farı göz kapağınızın son kısmına doğru kalınlaştırdığınızda gözlerinizi daha çekik bir görünüme kavuşabilirsiniz.  

Badem Göz Yapısına Sahip Olanlar için...

Badem göz yapısına sahip olduğunuz için oldukça şanslısınız. Far paletindeki renkleri, göz kapağınızın iç ve dış kısımlarına eşit kalınlıkta sürebilirsiniz. Daha çekik bir görünüm elde etmek istiyorsanız, farın koyu tonlarını göz kapağının son kısmına doğru daha yoğun bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Düşük Göz Yapısına Sahip Olanlar için...

Gözlerinizin görünümünü daha canlı kılmak için koyu renkli farları kirpiklerinizin mümkün olduğunca uzağına uygulamalısınız. Orta ve koyu renkleri göz kapağının ortasından başlayarak kaş kemiğinize doğru uyguladığınızda gözleriniz daha yüksek bir görünüm kazanacaktır.

Gözlerinin Daha Küçük Görünmesini İsteyenler için...

Göz pınarları ve bitiş kısımlarında koyu, orta kısımlarda ise daha açık renkleri tercih etmelisiniz. Böylece gözlerinizin daha küçük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gözlerinin Daha Büyük Görünmesini İsteyenler için...

Gözlerinizi daha dikkat çekici bir görünüme kavuşturmak için dumanlı göz makyajını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra göz kapağının dışa bakan kısımlarına koyu renkler uygulayarak, gözlerinize daha büyük bir görünüm verebilirsiniz. Ayrıca farınızın koyu renklerini alt kirpiklerinize uygulamaktan uzak durmalısınız. 

Çekik Gözler için...

Farınızın koyu tonlarını göz pınarlarından başlayarak kirpik dipleriniz boyunca uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra crease bölgesi yani göz kapağınızın katlanma çizgisine, koyu renk farları oval bir şekilde uygulamalısınız. Bu şekilde göz yapınız daha büyük görünerek ön plana çıkacaktır.

Birbirine Yakın Göz Yapısına Sahip Olanlar için...

Gözlerinizin görünümünü dengelemek adına farınızın orta ve koyu tonlarını göz kapaklarınızın sadece dış kısmında yoğunlaştırmalısınız. Göz pınarlarının olduğu bölümleri boş bırakarak, içe yakın kısımlara ise açık ve ışıltılı tonlar uygulayabilirsiniz.

Birbirine Uzak Göz Yapısına Sahip Olanlar için...

Farın orta ve koyu tonlarını göz kapaklarınızın dış kısmından uzak tutmalısınız. Koyu renkleri göz kapağınızın içte kalan yarısına ve göz pınarlarınızın çevresine uygulayarak gözlerinizi birbirine daha yakın gösterebilirsiniz.  

Birbirine Uzak Göz Yapısına Sahip Olanlar için

Göz kapaklarınızda istenen bir görünüme ulaşmışken, kirpiklerinize hacim kazandırmamak olmaz değil mi? Lancôme’un mükemmel maskarası Hypnose Drama Maskara ile kirpiklerinizde hacimli bir görünüm sağlayabilirsiniz. Dramatik bakışlarınızla tüm gözler sizin üzerinizde olacak!