Eyeliner çekmek ne kadar zor görünse de teknik bir uygulamayla oldukça kolaylaşan bir makyaj adımıdır. Fakat mükemmel bir eyeliner çekme işlemi sadece yeteneğinize ve pratiğinize bağlı değildir. Eyelinerınızın ucu, gövdesi ve tipinin yanı sıra göz yapınız da oldukça önemlidir.

Kuyrukludan grafiğe, sadesinden en iddialısına… Eyeliner uygulaması her zaman bakışlarınıza bir karakter ve anlam katar. Tarzınızı tamamlayan eyeliner uygulaması, göz renginizi ön plana çıkarırken yorgun olduğunuz günlerde bile enerjik bakışlara sahip olmanızı sağlar.

En kolay eyeliner uygulamasının nasıl olabileceği konusu birçok makyaj uzmanı tarafından araştırılmış ve bu konuda çeşitli teknikler üretmişlerdir. Bunlardan biri de Lancôme'un makyaj tasarım direktörü Lisa Eldridge'tir. Uzun araştırmalar sonucu mükemmel bir eyelinerın ancak 35°lik bir açıyla çekilebileceğini öne sürmüştür. Bu araştırma sonrasında yaratılan Grandiôse Liner, bükülebilir başlığıyla eyeliner uygulamasını oldukça kolaylaştırmaktadır. En inceden en kalına, her türlü eyeliner Grandiôse liner ile çekebilir. Grandiose liner'ın yoğun ve opak mat formülü çarpıcı bakışlar sunarken ince ucu ise keskinlik katar.

Göz tipinize göre nasıl eyeliner uygulamalı ?


Grandiôse Liner sayesinde her türlü eyeliner tipini kolayca gözünüze uygulayabilirsiniz. Fakat göz tipinize göre eyeliner uygularken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. İşte bazıları ;

  • Gözlerinizin arasındaki mesafeyi kısaltmak için göz kapağınızın ortasından başlayarak iç köşelere doğru ince bir çizgi çekin. Gözlerinizin iç köşesine uygulayacağınız iddialı bir minik nokta ile tüm odağı gözlerinize taşıyabilirsiniz.
  • Göz mesafesini arttırmak için gözün iç köşelerine yani göz pınarlarına eyeliner uygulamaktan kaçının. Gözün dış köşelerine yoğunlaşmalısınız.
  • Göz yapınızı daha geniş göstermek için eyelinerı kirpik dipleriniz boyunca uygulayın ve uzun bir kuyruk yaratın. Özellikle yuvarlak gözler için ideal olan bu uygulama ile belirgin gözler yaratabilirsiniz. Yaratıcı bir görünüm için eyeliner kuyruğunun ucuna ufak bir nokta ekleyin. Bu sizin imzanız olacaktır.
  • Düşük gözlere sahip olan kadınlar ise göz kapağının ortasından başlayarak hafif kuyruklu bir eyeliner çekerek düşük olan kısmı yukarıda gösterebilirler.

Çarpıcı ve iddialı bir eyeliner uygulaması için hayal gücünüzü kısıtlamayın. Bunu yaparken makyajınızdaki dengeye dikkat etmeyi unutmayın. Yoğun ve abartılı bir göz farı uyguladıysanız sade bir eyeliner uygulaması tercih edin. Ayrıca göz makyajınız abartılıysa dudak görünümünüzü sade tutun. Mükemmel ve belirgin bakışlar için ise asimetrik eyeliner uygulamasını tercih edin. Kuyruk ve şeritlerle çekceğiniz eyeliner ile sanatınızı konuşturun.