Güne başlarken uyguladığınız güneş kreminin cildinizi tüm gün koruyamayacağını biliyor muydunuz?


Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ciltte hemen fark edilmeyen ancak uzun vadede geri dönülmesi zor birçok olumsuz değişime zemin hazırlıyor. Özellikle cildin en derinliklerine ulaşabilen UVA ışınlarının yol açtığı bu durum, cildi sadece yazın değil her mevsim etkiliyor. Üstelik bulutlu havalarda ve siz kapalı ortamlardayken bile… Bu nedenle yılın her döneminde güneş kremi kullanımını ihmal etmemeniz gerekiyor. 


Güneş kremleri, doğru bir şekilde uygulandığında cilt bariyerini çevreleyerek zararlı ışınların cilde nüfuz etmesini önlüyor. Bunu içerdikleri ışın filtreleme sistemleriyle sağlayan güneş kremleri, koruma düzeyleri ne kadar yüksek olursa olsun, uygulandıktan sonraki birkaç saat içerisinde bu özelliklerini kaybediyor. Peki, öyleyse güneş kremi ne kadar sürede bir tekrarlanmalı? İşte bu sorunun yanıtı, mevsime ve bulunduğunuz şartlara göre değişkenlik gösteriyor.


1. Şehir Yaşamında…

İş, okul veya günlük programınız için uyandığınız bir sabah, her zamanki gibi cilt bakım rutininizi tamamlayıp güneş koruyucunuzu uyguladınız. Ve güneş kremlerinin içerisindeki koruyucu filtreler, cildiniz ve hava ile temas ettiği an etkin hale geldi. Ancak bu filtreleme özelliğinin, bir süre sonra yine aynı nedenlerle etkisini yitireceğini de bilmelisiniz. Vaktinizi açık alanda geçirecekseniz iki, kapalı ortamlarda bulunacaksanız da dört saatte bir güneş kreminizi yenilemeniz gerekiyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında dikkat etmeniz gereken bu zaman dilimlerinin, gökyüzünün tamamen kapalı olduğu mevsimlerde bir saatlik esneme payı olabilir.


2. Plajda…

Şezlongunuza uzanıp güneşin tüm hücrelerinizi canlandırdığını hissetmek gibisi yok! Tabii bu esnada, güneşten gelen UVA ışınları da cildinizde yaşlanma belirtileri gibi çeşitli deformasyonlara zemin hazırlıyor. UVA’ya nazaran daha masum görünen UVB ışınları ise verdiği bronz görünümün ötesinde, güneş lekelerine yol açabiliyor. Bu nedenle bir yandan güneşlenirken diğer yandan cildinizi de etkin bir şekilde koruyabilmek adına, güneş kreminizi bir ila iki saatte bir yenilemeniz gerekiyor.


3. Suya Girdikten Sonra…

Cildiniz ve hava, güneş kreminin etkisini tek başına dahi hızlı bir şekilde azaltabilirken; suyun neler yapabileceğini tahmin etmek güç değil. Bu nedenle havuz veya denizden çıktığınız anda ilk iş güneş kreminizi tazelemeniz gerekiyor. Güneş kremlerinin nemlendirici etkisinden dolayı cildiniz suya temas ettikten sonra da yumuşaklık hissini koruyabilir. Ancak nemlendirmenin her zaman koruyuculuk anlamına gelmeyeceğini de unutmamalısınız.


4. Güneş Kremi Nasıl Sürülür?

“Güneş kremi ne kadar sürede yenilenmeli?” sorusunun yanı sıra, nasıl uygulanması gerektiği de akılları meşgul eden konu başlıkları arasında yer alıyor. Öyle ki güneş kreminin gerektiği şekilde uygulanmaması, beklenen koruyucu etkinin de sağlanamamasına neden oluyor. Bu doğrultuda;

  • Güneş kreminin koruyucu özelliğinin etkinleşmesi için, ürünü açık havaya çıkmadan en az 15 dakika önce kullanmalısınız.
  • Ürünü cildinizin açıkta kalacak tüm bölgelerine kalınca bir tabaka halinde uygulamalısınız. Aksi takdirde koruma özelliği, yeterli ölçü ve sürede ihtiyacınızı karşılayamayabilir.


5. Lancôme ile Güneş Koruması 

Cildinizi zararlı UV ışınlarından korurken aynı zamanda güçlü bir bakım yapmaya ne dersiniz? Lancôme, farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği suya dayanıklı güneş bakım ürünleriyle beklentilerin çok daha ötesine geçiyor. Öyleyse şimdi seçim zamanı!


5.1. Yaşlanma Karşıtı Koruma 

Lancôme’un yüksek koruma düzeyine sahip güneş kremi UV Expert Youth Shield Milky Bright SPF 50; UVB, UVA ve uzun UVA ışınlarına karşı koruma sunuyor. Ciltte nemli ve konforlu bir his bırakan bu Lancôme güneş kremi, hafif-sütsü dokusuyla pratik bir şekilde uygulama ve tazeleme imkanı sunuyor. Üstelik cildin çevresel kirliliğe karşı da korunmasını sağlıyor.


5.2. Hafif Formül, Güçlü Koruma

Jel formülü ile hafif olduğu kadar güçlü bir koruma sunan UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 güneş kremi gözenek görünümünü azaltıyor. UVB, UVA ve uzun UVA ışınlarının yanı sıra çevresel kirliliğe karşı da koruma sağlıyor.


5.3. Göz Alıcı Bronzluk ve Güneş Koruması

Soleil Bronzer Dry Touch Face Cream SPF50 ile cildinizi korurken bronzlaşmanın tadını çıkarın! Değerli yağlar içeren formülüyle cilde homojen bir bronzluk kazandıran bu ürün, UVA ve UVB filtreleme sistemi sayesinde güçlü bir koruma sağlıyor. Aynı zamanda cildi güneş kaynaklı erken yaşlanma belirtilerine karşı korumaya da yardımcı oluyor.


6. Güneş Sonrası Bakımda da Lancôme Farkını Keşfedin!

Özellikle yaz aylarında güneş ışınları ile birlikte deniz ve havuz suyu, cildin nem kaybederek ekstra kurumasına sebep olabiliyor. Bunu önlemek amacıyla kullanılan güneş kremleri ise uzun süre cilt üzerinde kaldığından, günün sonunda cildin nefessiz kalmasına, gözeneklerin tıkanmasına ve hatta cilt problemi oluşumuna davetiye çıkarabiliyor. Söz konusu riskleri önlemek adına, güneşlenme sonrası ilk olarak cildin özenli bir şekilde temizlenmesi; sonrasında da yüksek nem sağlayacak bir bakım ile beslenmesi gerekiyor. Bunun için Lancôme, cildinizin pürüzsüz ve esnek görünümünü güneş sonrası bakım ürünleriyle de güçlü bir şekilde destekleyerek, yazın tadını doyasıya çıkarabilmenizi sağlıyor!   


6.1. Güneş Sonrası Yüz Bakımı

Güneş sonrası yüz bakımı için özellikle yoğun nemlendirme sağlayan ürünlerin kullanılması büyük önem taşıyor. Lancôme’un Hydra Zen Glow Likit Nemlendirici’si, hafif yapısı ve 24 saate kadar nemlendirme özelliğiyle bunun için tam da ihtiyacınız olan bakımı sunuyor! Ürün, aloe vera ve gül özleri içeren formülü ile rahatlatıcı bir etki yaratıyor. 


6.2. Güneş Sonrası Vücut Bakımı

Güneşlenme sonrasında, yüz bakımı ile birlikte vücut bakımına da yeterli özenin gösterilmesi gerekiyor. Lancôme’un güneş sonrası bakım sütü Soleil Bronzer After-Sun Milk, çok yönlü etkisiyle bu konuda cildiniz için etkili bir bakım sunuyor! Argan, monoi ve yaban gülü yağı içeren bu formül, cildin saten görünümlü bir ışıltı kazanmasına yardımcı oluyor. 


Lancôme ile artık, bedeniniz ve cildiniz için en iyisini düşünme zamanı!