Kapatıcı nasıl uygulanır?

Yorgunluk ya da genetik yatkınlık sebebiyle göz çevresi kusurlarına karşı dönem dönem mücadele verebiliyoruz. Uzun vadede kalıcı çözümler ararken, kısa vadede kapatıcı ile göz çevresindeki koyu halkaları gizlemeye çalışıyoruz. Doğru uygulandığında harika sonuçlar verecek ve göz çevrenizdeki koyu halka görünümünü size bile unutturabilecek mucizevi kapatıcılar, yanlış uygulandığında ise kötü sonuçlara neden oluyor. Kulaktan kulağa püf noktası olarak yayılan ama aslında hatalı uygulamaya neden olan tüm yöntemleri sizler için ele alıyoruz.

Yoğun Uygulama Yapmanıza Gerek Yok

Kapatıcıyı kat kat sürmek koyu halka görünümünü daha çok gizleyeceği hissi verse de aslında yoğun uygulama nedeniyle hem geçici hem de kalıcı kusurlara neden olabiliyor. Göz çevrenizdeki koyu halka görünümünü kapatmak için üst üste sürülen kapatıcılar, yoğun bir tabaka ve yapay görünümü de beraberinde getirebiliyor.

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Kapatıcının çok fazla uygulanması anlık olarak göz altını yükselttiği için şişkin bir görünüme neden olabiliyor. Uzun vadede fazlaca sürülen kapatıcı, ağırlık yapması nedeniyle göz altını aşağı çekiyor ve torbalı bir görünüme neden olabiliyor. Bu şekilde göz çevresi görünümüne sahip olmamak içinse kapatıcıyı tek kat uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Kapatıcıyı Far Gibi Kullanmayın

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Göz çevresindeki rengi eşitlemek için ihtiyacınız olan ürün kesinlikle kapatıcı değil. Göz altında mükemmel sonuç veren kapatıcılar, sadece göz çevresinin yapısına uygun olarak formüle ediliyor. Bu nedenle göz çevresinin rengini eşitlemek için göz çevresi kremleri veya makyaj bazlarından yardım almanız daha doğru olacaktır.

Tüm Göz Çevrenize Uygulamaktan Kaçının

Kapatıcılar açık renge sahip oldukları için uygulandığı bölgeyi görünüm olarak yukarı çekiyorlar. Tüm göz altına kapatıcı sürdüğünüzde göz altlarınızın çok yukarıda görünmesine neden olabilirsiniz. Kapatıcı uygulamasını alt kirpik diplerine kadar taşımak, yukarı kalkmış ve küçük görünen gözlere sahip olmanıza neden olabilir.

Fondöten Gibi Tüm Cildinize Değil, Bölgesel Olarak Uygulama Yapın

Kapatıcı nasıl uygulanır?

En sık yapılan hatalardan biri ise kapatıcıyı fondöten gibi tüm cilde uygulamak… Kapatıcı, cildinizdeki neredeyse tüm kusurlu görünümleri ortadan kaldırabilecek güçlü bir makyaj ürünüdür. Ancak tüm cilde yalnızca kapatıcı uygulamak, aradığınız o pürüzsüz görünümü size sunmayacaktır. Bu nedenle, kapatıcınızı tüm yüzünüze değil, bölgesel cilt kusurlarının üzerine uygulama yaparak, kendisinden maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz.

Anında Sabitlemeye Çalışmayın

Kapatıcı nasıl uygulanır?

Kapatıcının etkisini kaybettiğini düşünerek anında sabitleyici uyguluyor veya pudra ile üzerinden geçme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? İlk uygulandığında cilt üzerinde katman gibi duran kapatıcıyı sabitlemekte aceleci davranmak, ten görünümünüzü de sabitlemenize neden olacaktır, unutmayın.

Bu nedenle kapatıcıyı uyguladıktan sonra birkaç dakika bekleyerek, üzerinde biriken yağı emici bir mendille temizleyin ve sonrasında pudra uygulayın. Eğer nemsiz görünen bir cildiniz varsa pudra yerine makyaj sabitleyici sprey kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Açık Renkli Kapatıcılara Yönelmeyin

Kapatıcı nasıl seçilir?

Göz çevrenizdeki çok koyu halka görünümüne çare aramaktan sıkılıp en açık renkli kapatıcıyı sepete ekleyip ödeme sayfasına yöneliyor olabilirsiniz. Ancak belirtmeliyiz ki bu da yapılan hatalardan biridir. Cilt renginizden maksimum 2 ton açıklığa sahip bir kapatıcı tercih ederek de göz çevrenizdeki istenmeyen görünümü yok edebilirsiniz. 

Koyu göz halkalarının çok açık renkli kapatıcı ile birleşimi ne yazık ki gri tonlarda bir görünüme neden oluyor. Koyu halka görünümünün derecesi de ten renginize göre şekillendiği için ten renginizden 1 ya da 2 ton açık ve kamuflaj etkisi gösteren bir kapatıcı tercih etmeniz, göz çevrenizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.