Doğru ürün ve uygulamalarla karma cildinizi hem daha dengeli hem de pürüzsüz bir görünüme kavuşturabileceğinizi biliyor muydunuz? 


Genetik faktörler ve hormonal değişimlerden dolayı her ciltte birtakım farklılıklar gözlemek mümkün. Kimi ciltlerde ağırlıklı olarak nemsizlik ve hassasiyet görülürken, kimilerinde ise yağlanma ve buna bağlı cilt problemleri daha ön planda olabiliyor. Bu özellikler dikkate alınarak uygulanacak düzenli bir bakım ile cildin nem ve yağ dengesini sağlamak aslında oldukça kolay. Ancak bu konuda büyük soru işaretlerine neden olan yaygın bir cilt tipi daha mevcut: Karma ciltler… 


Karma Cilt Nedir?

Yağlı ve kuru cilt özelliklerinin bir arada görüldüğü cilt tipleri, “karma cilt” olarak tanımlanıyor. Buna göre cildin belirli kısımlarında nem kaybı, hassasiyet ve pullanma gibi sorunlar gelişebiliyorken; bazı kısımlarında ise yağlanma ve geniş gözenek eğilimi göze çarpıyor.


Karma Cilt Nasıl Olur?

T bölgesinde yağlanma, karma ciltlerin en karakteristik özelliklerinin başında geliyor. Bu doğrultuda alındaki yatay hat ve burun kemeri boyunca uzanan cilt dokusunda, aşırı parlama ve geniş gözenek görünümü gibi cilt problemleri meydana gelebiliyor. Buna karşılık olarak, nem bakımından kuru yanaklar da karma cildin önemli belirtileri arasında bulunuyor. Tüm bu yapısal farklılıklar nedeniyle karma ciltler, ton eşitsizliği başta olmak üzere gözenek genişlemesi ve sarkmalara karşı riskler barındırabiliyor.


Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yukarıda değinilen yapısal farklılıklar nedeniyle, karma ciltlerde hem genel hem de bölgesel uygulamalara ağırlık verilmesi gerekiyor. Ancak bu uygulamalar sanıldığı gibi zahmetli işlemlerden oluşmuyor. Aksine, rutin olarak uygulayacağınız temel cilt bakım ürünleriyle karma cildinizin nem ve yağ oranını kolayca dengeleyebilirsiniz.   


Karma Ciltlerde Serum Kullanımı Neden Önemli?

Yanaklarınızda alın, burun ve çene bölgenize nazaran daha fazla nem kaybı oluşabilir. Ve nemsizlik, cilt bariyerinin zayıflamasına yol açarak cildi dış etkenlere karşı daha savunmasız bırakabiliyor. Bu da güneş ışınları ve hava kirliliğinin etkisi ile bir araya gelerek, yanaklarda solgun görünüm veya cilt tonu eşitsizliğine neden olabiliyor. Ayrıca nem kaybı, cilt elastikiyetinin de azalmasına yol açarak yaşlanma belirtilerinin erken ortaya çıkmasına ve hızla ilerlemesine zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle özellikle de yanak bölgesinde serum kullanımı, söz konusu endişelere yönelik etkili bir çözüm sağlıyor.


Advanced Génifique ile Yıllara Meydan Okuyun

Yenilikçi mikrobiyom bilimi ile geliştirilen Advanced Génifique Serum, yedi prebiyotik ve probiyotik türevi içeren formülü ile yanak bölgeniz için ihtiyacınız olan bakımı sunuyor. Sadece bir haftalık kullanım sonrasında cildin gençlik ışıltısını ortaya çıkaran bu Lancôme serum; düzenli kullanımda yaşlanma belirtilerinin görünümünü hafifleterek nemlenmiş, pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm sağlıyor.


Karma Ciltler için Nemlendirici Nasıl Olmalı?

Nemlendiriciler tüm yüze uygulandığı için karma ciltlerde kullanılacak ürünlerin buna göre seçilmesi gerekiyor. Ciltte yağlı bir his bırakmadan kolayca emilen nemlendiriciler, sebum üretimini artırmaması açısından karma cilt bakımında ideal bir kullanım sunuyor. Bununla birlikte seçeceğiniz ürünün, uzun süre nemlendirme özelliğine sahip olması da çok önemli. Aksi takdirde cilt yeterli ölçüde nem kazanamayacağı için elde edeceğiniz sonuçların verimi düşebilir.


Cildinizi Dış Etkenlere Karşı Güçlendirin

Lancôme’un stres ve çevresel faktörlere karşı geliştirdiği Hydra Zen serisi, ciltteki nem dengesini sağlaması adına etkili bir bakım sunuyor. Seride yer alan Hydra Zen Anti Stress Cream, düzenli kullanımda cilde yumuşaklık hissi ve rahatlık kazandırıyor. 24 saate kadar nem sağlayan Lancôme Hydra Zen Nemlendirici ile siz de rahat ve yumuşak bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.


Yaşlanma Belirtilerine Karşı Çok Yönlü Bakım Uygulayın

Hem etkili bir karma cilt bakımı sağlayan hem de yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltan bir nemlendiriciye ne dersiniz? Rénergie Multi-Lift Ultra krem; güçlü formülüyle cildinize her gün ihtiyacı olan bakımı sunarken, günden güne daha ışıltılı bir görünüm sağlıyor. 


Cilt tonu eşitsizliği, kırışıklıklık görünümü ve sıkılık gibi birçok cilt problemine aynı anda etki eden bu anti-aging bakım kremi; daha esnek ve sıkı bir cilt görünümüne giden yolda güçlü kozunuz olacak!