Makyajın pürüzsüz ve doğal durması için uygulandığı yüzey olarak cildimizin de uygun bir kanvas yaratması gerekiyor. Kışın soğuk havanın etkisiyle hassaslaşan cildimizde kuruluk, kızarıklık ve çatlaklar oluşuyor. İlkbaharın gelmesi ile cilt doğa gibi yenilenirken nemlenmeye ihtiyaç duyuyor. Kuru cilt makyajın çabuk bozulmasına neden olduğundan  kusursuz görünüm için ilk dikkat edilmesi gereken konu oluyor . Bu yazımızda ilkbahar makyajı için dikkat etmeniz gereken detayları bulacaksınız.

      1. Doğru beslenme

Doğru beslenme

Cildin pürüzsüz olması için nem ve yağ oranının dengede kalması önem taşıyor. Epidermis, dermis ve hypodermis katmanlarından oluşan cildimizin üst katmanı epidermisin pürüzsüz olması için öncelikle alt katmanların ihtiyaçlarını gidermek ve doğru beslenmemiz gerekiyor. Bol sıvı ve C vitamini tüketimi sağlığımıza olduğu kadar cildimiz için de faydalı. Bu nedenle kuruluk problemini çözmek için bol su tüketmeli, doğanın bize armağanı olan C vitamini içeren meyveleri mevsimi geçmeden bol bol yemelisiniz.

     2. Nemlendirme

Yüzümüz vücudumuzun en açıkta kalan alanı olduğu için hava kirliliğinden, oksijen yetersizliğinden, zararlı ışınlardan en çok etkilenen bölüm oluyor. Kirden arındırmak önemli olsa da temizlikten sonra asıl yapılması gereken rutin olan nemlendirme adımı büyük önem taşıyor. Gün içinde kapalı alanlardaki hava yetersizliği ve açık alanlardaki hava kirliliğine ek olarak makyajın cildin üzerine tabaka oluşturması nedeni ile altta kalan cildin doğal dengesini koruması için nem bakımı yapmak gerekli hale geliyor.

Lancôme Hydra Zen Anti-Stress Rich Cream

Hydra Zen Anti-Stress Rich Cream, kuru ciltler için nemlendirici özelliğinin yanı sıra çevresel ve duygusal sebeplerden zarar gören ciltlerine bakım yapmak isteyen kadınların vazgeçilmezi oluyor. Cildin nem ihtiyacını karşılarken 24 saat boyunca nemli kalmasına ve stresin cilt üzerindeki etkilerinin azalmasına yardım ediyor. Cildin pürüzsüz ve ferah görünmesini sağlayan Hydra Zen nemlendirici krem, ışıltılı ve eşit tona sahip bir cilde kavuşmaya yardım ediyor.

    3. Pürüzsüz Bir Ten!

Ten makyajı için en önemli değişim adımı fondöten ile başlıyor. Nemlendirilmiş cildin üzerine yine nemlendirme ve koruma özellikleri içeren ürünler kullanmak kuru ciltler için fondöten tercihinde önem taşıyor. İlkbaharda güneşin yer yer kendini göstermesi ile yüzde ağırlaşmayacak hafif yapılı ve mevsimin doğallığı ile uyumlu yokmuş gibi makyaj modasına dahil olan fondötenler tercih etmeniz cildin daha özgür kalmasını sağlıyor.

Lancôme Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Lancôme Teint Idole Ultra Wear fondöten 24 saat* kalıcı etkisi ve 40 farklı renk tonu sayesinde cildinize kusursuz uyum sağlıyor.  Cildinizi nemlendirdikten sonra Teint Idole Ultra Wear fondöteni uygulayarak mat dokusu sayesinde cildiniz ile bütünleştiğini görebilir; cildi kurutmaması sayesinde gün boyu rahatlıkla yüzünüzde taşıyabilirsiniz.

*109 kadın tarafından yapılan kişisel değerlendirme

     4. Çiçek Açan Renkler!

İlkbahar makyajı

Dudaklara ıslak görünüm veren parlatıcılar baharın canlı ruhu ile geri dönüyor. Akşam davetlerinde glossları, gündüz makyajlarında ise ışıltılı rujları tercih edebilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin nemlendirici özelliğinin olması dudaklarınızın kurumasını ve çatlamasını engelleyecek, aynı zamanda daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Lancôme Teint Idole Stick Allık

Yüz hatlarını ortaya çıkarmak için ise yanaklara sürülen hafif allıkları tercih edebilirsiniz. Kuru cildiniz için pudra yapılı allıklar yerine stick ve nemlendirme özelliği olan allıkları uygulamanız bölgesel kurumayı önleyecektir.

     5. Son dokunuş: Etkileyici Bakışlar

Son dokunuş: Etkileyici BakışlarBizden önce konuşan ve insanları etkisi altına alan gözlerimizi daha da belirgin hale getirmek için doğru makyajı yapmak oldukça önemli. Gözlerinizin üzerine süreceğiniz ve ilkbaharın modası olan renkli farlar makyajınızı daha belirgin hale getirirken doğallıktan yana iseniz kullandığınız allığın tonlarında hafif farları tercih etmeniz göz çevresini öne çıkaracaktır. Makyajın son dokunuşunu yaparken, maskaranızı kat kat sürerek akşam davetleri için, tek kat sürerek günlük makyajınız için tamamen hazır olabilirsiniz.