Kontür tekniği ile burnunuzun görünümünü dilediğiniz ölçüde değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ten makyajı, yüze daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm vermesi bakımından tüm kadınların olmazsa olmazı. Ancak ten makyajının yapabilecekleri, elbette kusurları gizleme ve canlı görünüm sağlamakla sınırlı değil. Doğru malzemeler ve uygulamalarla yüz hatlarınıza dilediğiniz görünümü vermeniz mümkün!

Konu yüz hatlarını yeniden boyutlandırma olunca, aklınıza doğrudan makyajla burun küçültme uygulamalarının geldiğini tahmin etmek güç değil. Bizler de “Artık bu dosyayı açmamızın vakti geldi.” diyerek, masum ama etkili makyaj hilelerimizi sizlerle paylaşacağız. Öyleyse makyajla burun şekillendirme teknikleri sayesinde güzelliğinizi yeniden keşfetmeye hazır olun!

Burun Kontürü için Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Burun Kontürü için Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Etkili bir burun kontürü uygulaması için ten makyajında ihtiyaç duyacağınız ürünleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 1. Makyaj bazı
 2. Fondöten
 3. Kapatıcı
 4. Bronzer veya cilt tonunuza göre daha koyu renkli diğer ten makyaj ürünleri
 5. Highlighter
 6. Pudra
 7. Makyaj sabitleyici

Fırça Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Fırça Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ten makyajınızda kullandığınız geniş açılı fırçaların haricinde, daha iyi bir uygulama için gölgelendirme ve aydınlatma işlemlerine özel aplikatörlere de sahip olmalısınız. Boyutlandırma için gereken aplikatörlerin tümünü sıralamak gerekirse;

 • Burundaki ton farklılıklarını gidermek için kapatıcı fırçası
 • Gölgelendirme işlemi için kontür fırçası (Kontür fırçasındaki kılların sık yapılı ve sert olmasına dikkat etmelisiniz.)
 • Aydınlatıcı uygulaması için highlighter fırçası
 • Dağıtma ve sabitleme için pudra fırçası

Burun Şekillendirme için Kontür Nasıl Yapılır?

Burun Şekillendirme için Kontür Nasıl Yapılır?

Fondöteni tüm yüzünüze uygulayıp eşit bir şekilde dağıttınız. Ardından kapatıcı ile koyu renkli veya kırmızı görünen alanları gizlediniz. Göz çevresi ile birlikte özellikle burun kanatlarınız, bu konuda daha yoğun bir uygulamaya ihtiyaç duyabilir. Mükemmel kapatıcılık için bizim önerimiz, Teint Idole Ultra Wear Camouflage! Bu uzun süre kalıcı ve yüksek pigmentli kapatıcı sayesinde ten makyajınızda doğal ve tamamen eşit bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ve artık sıra burun kontürüne geldi! Her burun farklı forma sahip olduğu için bu aşamada burnunuza vermek istediğiniz görünümü göz önünde bulundurmalısınız.

Küçük Görünüm için…

Burun kemerinde dar bir açıklık bırakacak şekilde, yan kısımlara şerit halinde bronzer uygulaması yapın. Ardından bronzer’ı burun kanatlarına ve burun deliklerinin etrafına uygulayın ve tüm ürünü burun kemerinde ince bir boşluk bırakacak şekilde iyice dağıtın. Aydınlatıcıyı ise kemere ince bir çizgi halinde sürün ve burun ucunun en alt kısmına gelmeyecek şekilde hafifçe kalınlaştırın.

Kalkık Görünüm için…

Bronzer’ı burnun ucundan başlayarak alt kısma doğru dağıtın. Aydınlatıcıyı burun ucunun yukarıya bakan kısmına uygulayın ve hafif üçgen oluşturacak şekilde küçük bir alana yayın.

İnce Görünüm için…

Bronzer’ı burnunuzun iki yanına serçe parmak kalınlığında hafifçe uygularken, burun kemerinde ince bir çizgi halinde boşluk bırakın. Ürünü yan kısımlara doğru iyice yaydıktan sonra, en tepe kısma dar bir şerit halinde highlighter uygulayın ve yukarı-aşağı doğru dağıtın.

Kavisli Görünüm için…

Burun kemeriniz dışa doğru çıkıntılı veya düz ise kemerin üst ve gövde kısımlarına bronzer uygulayın. Bronzer’ı burun ucuna denk getirmeyecek şekilde iyice dağıtın. Burun ucunun en altta kalan bölümüne de hafifçe bronzer sürün ve burun deliklerine doğru ilerletin. Ardından burun ucunun yukarıya bakan kısmına aydınlatıcı uygulayın ve küçük dairelerle hafifçe dağıtın.

Custom Glow Drops Likit Aydınlatıcı

Editörün Notu: Yoğun formülüyle eşsiz bir uygulama sunan Lancôme Custom Glow Drops Likit Aydınlatıcı, farklı kullanım seçenekleriyle tüm makyaj uygulamalarınızın vazgeçilmezi olmaya aday! Fondöteninizle karıştırarak daha ışıltılı bir ten makyajı görünümü elde edebileceğiniz bu likit aydınlatıcı, tek başına kullanımda ise göz alıcı yoğunlukta ışıltılar oluşturuyor. 

Son Dokunuşlar!

Son Dokunuşlar!

Kontür işlemini tamamladıktan sonra sıra, pudra ile renkler arasında homojen bir geçiş sağlamaya ve makyaj sabitlemeye geliyor. Bu noktada etkili bir sonuç almak için Lancôme’un Teint Idole Ultra Compact Pudra’sını kullanabilirsiniz. Perlit ile formüle edilen bu pudra, cilde mat bir görünüm vererek uzun süre kalıcı bir uygulama sunuyor. Bu sayede ten makyajını etkili bir şekilde sabitlerken, kontürün de daha doğal bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Ardından makyaj sabitleyicinizi de kullanarak estetik görünümünüzü tüm gün koruyabilirsiniz.