Neden Spf’li Ürünler Tercih Etmelisiniz?

Kış aylarında SPF’li krem

Güneş ışınları kendini gösterdiğinde içimiz ısınıp enerjimiz tazelense de tenimiz için önlem almamız gerekiyor. Özellikle yaz aylarında korunmamız gereken güneş ışınları kış ayları için de aynı etkiyi gösteriyor.

Güneş ışınlarından korunmanın birçok yolu olsa da en etkili yollardan biri güneşten koruyucu ürünler kullanmak. Bu ürünlerin neler olduğunu ve güneşin hangi istenmeyen etkilerinden koruduğunu içeren önerilerimiz ile güneşli havada cildinizi kalkan gibi saran bilgiler sunuyoruz.

Güneş Işınlarının İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Güneş Işınlarının İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Güneş her ne kadar yararlı olsa da ışınları tenimiz için tehlike oluşturuyor. Özellikle cildi güneşe fazla maruz bırakmak, ışınların zararlarını maksimum seviyeye çıkarabiliyor. Bu da güneş kaynaklı yanıklar ve cilt lekeleri anlamına geliyor. Bunun dışında güneş ışınları;

  • Cilt bariyerinin zayıflamasına ve güneş kaynaklı çizgilerin oluşmasına neden olabiliyor.
  • Lekeli bir görünüm oluşmasına sebep olabiliyor.
  • Cildin nemsiz kalmasına ve daha erken yaşlanma belirtileri göstermesine neden olabiliyor. 

Güneş Koruyucu Ürünler Kullanmalısınız

SPF’li ürünler

Güneş koruyucu ürünler, cildin üzerini ince bir kalkan gibi örterek güneş ışınlarının istenmeyen etkilerini önlüyor. 15 SPF, 30 SPF ya da 50 SPF… Birbirinden farklı koruma derecesine sahip olan koruyucu kremler, en büyük yardımcılarınızdan biri olmaya aday! Ayrıca belirtmekte de fayda var. Koyu ten rengine sahip insanların güneş ışığından kolay etkilenmeyeceğini düşünmeleri tamamen yanlış. Çünkü güneş ışınları, koyu veya açık ten dinlemeksizin, ciltte istenmeyen etkilere yol açabiliyor.

Kışın Güneş Kremi Kullanmalı mı?

Güneş kremlerinin öneminden bahsetmişken, kış aylarında da güneş bakımını ihmal etmemek gerektiğini belirtelim. Genelde yanlış bilinen kanılardan biri olan yalnızca yaz mevsiminde güneş kremi kullanmak, cildinizi sadece yazın koruyacak olan bir eylemdir. Oysaki güneşin ışınları yıl boyu bizimle. Bu nedenle yaz kış demeden, hava bulutlu bile olsa güneş kremi kullanmaktan çekinmemelisiniz.

Evde Güneş Kremi Kullanmak Gerekir mi?

Evde Güneş Kremi Kullanmak Gerekir mi?

Yapılan bir diğer hatalardan biri, güneş kremini yalnızca dışarıdayken kullanmak. Oysa güneşin cildi etkileyen ultraviyole ışınları, pencereleriniz ve perdelerinizden bile içeri girilebiliyor. Bu nedenle güneş kremini evdeyken de kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Üstelik yalnızca evdeyken değil, arabada ve hatta uçaktayken bile güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullanacağınız güneş kreminin 15 SPF korumaya sahip olması ise bu hususta yeterli olabilmektedir.

Günde 1 Kez Yetmiyor

Günde 1 Kez Yetmiyor

Güneş kremi ne zaman kullanılır?

Güneşe çıkmadan 1-2 saat öncesinde açıkta kalan tene tamamen güneş koruyucu ürünlerin uygulanması gerekiyor. Birkaç saatte bir krem uygulamasını tazelemekse önem arz ediyor. Bu nedenle güneş ışınlarına karşı mükemmel koruma sağlamak için çantanızda seyahat boy güneş koruma ürünlerine yer vermenizi de tavsiye ediyoruz.

Güneş Koruyucu Ürünler Diğerlerinden Nasıl Ayırt Edilebilir?

Güneş Koruyucu Ürünler Diğerlerinden Nasıl Ayırt Edilebilir?

SPF nedir?

Uluslararası ortak dil olarak güneş koruyucu ürünlerin üzerinde SPF ibaresi bulunuyor. Bu ibare Sun Protection Factor teriminin ilk harflerinden oluşuyor. Yanında yer alan rakamsal değerler ise güneş ışınlarının ne kadarını absorbe edebildiğini gösteriyor.

SPF nedir?

Cilt için Mükemmel Seçim!

SPF, güneş korumasını ifade etse de birçok faydayı da yanında getiriyor. 

  • Zamana Karşı SavaşınGüneş ışınları ciltte kırışıklık görünümü oluşmasına, buna bağlı olarak da cildin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabiliyor. Düzenli olarak bakım ürünlerinizi SPF’li olanlardan tercih ederek zamana karşı savaşabilirsiniz.

 Lancôme UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 PA+++


Lancôme UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 PA+++

Editör Öneriyor: Nemlendirici tercihinizi Lancôme UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 PA+++’dan yana kullanarak hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlayan formülü sayesinde hiperpigmantasyon ve foto-yaşlanma belirtilerine karşı savaşabilirsiniz. Çevre kirliliğine karşı da korumasının yanı sıra günden güne daha genç ve mat görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.

  • Cilt Tonunu Düzeltiyor: SPF’li ürünler formüllerindeki bakım özellikleri ve güneşin etkilerinden cildi korumaları sayesinde zamanla doğal ve pürüzsüz görünümlü bir ten rengine sahip olmanız için savaıyor.
  • Uçak seyahatlerine dikkat!: Uçakların pencereleri güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma içermiyor. Özellikle pencere kenarında oturacağınız bir yolculuktaysanız gökyüzüne en yakın olduğunuz anlarda cildinizi korumasız bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Lancôme UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 PA++++

Lancôme UV Expert Youth Shield Aqua Gel SPF 50 PA++++

Editör Öneriyor: Hava basıncının değişimi ile cildinizin kurumasına karşı önlem almak için uçakta süreceğiniz nemlendirici tercihinizi Lancôme UV Expert Youth Shield Milky Bright SPF 50 PA++++’dan yana kullanabilirsiniz. Yüksek güneş koruması sayesinde etkili bir koruma sağlıyor.