Kusursuz görünen bir porselen makyaj için en önemli adım: Doğru ürün seçimi!

Makyajda sadelik ve doğal görünüm son yıllarda revaçta olsa da kusursuz ten görünümünün çekiciliği bir başka! Bu nedenle porselen makyaj, özellikle de özel organizasyonlar için kadınların en çok başvurduğu makyaj uygulamaları arasında yer alıyor. Peki, porselen makyaj malzemeleri ve uygulama adımları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Porselen Makyaj Nedir?

Porselen Makyaj Nedir?

Cildin tüm kusurlarını kapatan ve tamamen eşit görünmesini sağlayan ten makyajı uygulamaları, genel olarak “porselen makyaj” adını alıyor. Bu makyaj tekniği, adının da vurguladığı üzere tenin adeta porselen bebek görünümüne sahip olmasını sağlıyor. Porselen makyajın bir diğer önemli özelliğini ise kalıcılığı oluşturuyor. Bunu sağlamak için ise gerekli ürünleri bulundurmak ve uygulama adımlarına özen göstermek gerekiyor.

Porselen Makyaj Yaparken Bulundurmanız Gereken Ürünler

Porselen Makyaj Yaparken Bulundurmanız Gereken Ürünler

Porselen makyaj ürünleri, esasen günlük makyaj uygulamalarında da rahatlıkla kullanılabilecek malzemelerden oluşuyor. Bu makyaj tekniğinin asıl önemli şartını, uygulama yoğunluğu ve sıralaması oluşturuyor. 

Porselen makyaj için gereken temel ürünler:

  • Nemlendirici
  • Makyaj Bazı
  • Fondöten ve Kapatıcı
  • Pudra
  • Allık

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

İlk Adım: Pürüzsüz ve Lekesiz Görünen Bir Cilt

Pürüzsüz ve Lekesiz Görünen Bir Cilt

Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi ten makyajında da en önemli adımı “nemlendirme” oluşturuyor. Çünkü nemlendirilmemiş bir cilt, ten makyajının kısa süre sonra pul pul görünmesine neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek adına ten makyajı öncesi cildinize hafif dokulu ve etkili bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Lancôme’un Hydra Zen serisinde bulunan Hydra Zen Glow Likit Nemlendirici, tüm cilt tiplerine uyumlu yapısıyla makyaj öncesi ideal bir nem sunuyor. Aloe vera, hyalüronik asit, gül özleri ve amino asitler içeren formülü ile stresin etkilerini azaltan bu aydınlatıcı yüz kremi, düzenli kullanımda kusurların görünümünü azaltarak cilde ışıltılı bir görünüm kazandırıyor. Böylece cilt, başarılı bir porselen makyaj için muhteşem bir zemin oluşturuyo

İkinci Adım: Makyaj Bazı

Pürüzsüz makyaj bazı

Cilt ile fondöten arasında koruyucu bir bariyer oluşturan makyaj bazları, makyajın uzun süre bozulmadan kalmasını sağlıyor. Aynı zamanda gözenek görünümünü de fark edilir ölçüde azaltıyor. Böylece ten makyajınız her an yeni yapılmışçasına mükemmel görünürken, porselen makyajın vazgeçilmezi olan pürüzsüz cilt görünümü de mümkün hale geliyor.  

Üçüncü Adım: Fondöten ve Kapatıcı

Fondöten ve Kapatıcı

Sıra, porselen makyajın en belirleyici adımında: Eşitleme ve kapatma! Bunun için;

  1. İlk etapta yüksek kapatıcılığa sahip bir fondöten edinmelisiniz.
  2. Fondöteni yüzünüzün her bölgesine eşit yoğunlukta uygulamalısınız.
  3. Hemen ardından, kapatıcı ile göz çevresi başta olmak üzere daha koyu tona sahip alanları dengelemelisiniz. 

Lancôme’un yüksek kapatıcı etkiye sahip Teint Idole Ultra Wear Stick Fondöten’i ile iki adımı tek seferde tamamlamanız mümkün! Yoğun formülü ile hem fondöten hem de kapatıcı ihtiyacını karşılayan bu Lancôme fondöten, pratik kullanımı sayesinde porselen makyaj uygulamasını hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Gün boyu kalıcılık sağlayan bu ürün, hafif ve yumuşak yapısıyla da cilde konforlu bir his veriyor.

Dördüncü Adım: Pudra ile Sabitleme

Pudra ile Sabitleme

Ciltteki istenmeyen parlamayı önlemek ve ten makyajını sabitlemek için pudra kullanımı çok büyük önem taşıyor. Ancak yüzünüzde “cakey” yani unlanmış gibi bir görünüme yol açmamak adına, porselen makyaj fondöteninin ardından transparan pudra kullanmanız daha uygun olacaktır. Bunun için bizim önerimiz: Long Time No Shine Transparan Pudra! Ciltteki nemi yok etmeden yağlanmayı kontrol altına alan bu pudra ile ten makyajınız çok daha kalıcı hale gelecek!

Beşinci Adım: Allık ile Canlandırma

Allık ile Canlandırma

Fondöten ve pudra adımları ile ten makyajınızı büyük ölçüde tamamladınız. Şimdi ise biraz canlanma vakti! Lancôme’un uzun süre kalıcı toz allığı Blush Subtil, farklı renk alternatifleriyle cildinize en uygun seçenekleri sunuyor. Işıltılı dokusuyla cilde aynı zamanda doğal ve aydınlık bir görünüm veren bu Lancôme allık, porselen makyajınız için müthiş bir tamamlayıcı olacak!

Etkileyici Bakışları Unutmayın!

Etkileyici Bakışları Unutmayın!

Ten makyajınızda mükemmelliğe ulaşmışken, gözlerinizde de çarpıcı bir vurgu yaratmamak olmaz değil mi? Ekstra hacim veren Lancôme maskaralar ve elbette kaş kalemi, bunun için en önemli yardımcılarınız olacak.

Monsieur Big Brow kaş kalemi, tüm makyaj uygulamalarınızda mükemmel dolgun görünen  kaşlara ulaşmanız için harika bir seçim! Yumuşak formüle ve farklı renk seçeneklerine sahip olan bu ürün, homojen kullanım sağlayan fırçası sayesinde kaşlara doğal bir görünüm veriyor. Monsieur Big Maskara ise kirpiklerinizin hacmini 12 kata* kadar artırarak ten makyajınızın yanı sıra gözlerinizde de porselen bebek etkisi yaratıyor. Bu Lancôme maskara ile herkes kirpiklerinizin sırrını soracak!

*Instrumental test