Saç Rengine Göre Nasıl Makyaj Yapmalısın?

Nasıl ki yaz mevsiminin vazgeçilmez tamamlayıcıları deniz ve güneşlenmek ise, biz kadınlar için birbirinden ayrı düşünülemeyen ve birbirini en iyi şekilde tamamlayan ikili de saç ve makyaj uyumudur.

Makyajınızın kusursuz görünümü için saç ve ten rengi ile uyumlu olması oldukça önemli olabilmektedir. Bazı renkler sizi daha farklı ve çekici kılarken, bazı tonlar olduğunuzdan daha solgun görünmenize sebep olabilir. İşte buradaki temel etken, aslında saçlarınızın rengidir. Saç renginiz ile uyumlu bir makyaj, bütün olarak dış görünüşünüzü etkilemekte; daha güzel ve kusursuz görünmenizi sağlayabilmektedir.

Kadınların sıkıldıkça değiştirdiği saç rengi makyaj rutinlerini de etkiler. Saçlarınız siyah iken yaptığınız ve çok güzel göründüğünüz bir makyaj, değişen saç renginiz ile birlikte aynı etkiyi yaratmayabilir. Bunun için renklerin birbiri ile uyumuna dikkat etmeniz, değişen saç renginiz ile birlikte makyaj stilinizi de değiştirmeniz gerekebilir.

Makyajda Uyumun Gücü

Makyaj söz konusu olduğunda, biz kadınlar her türlü detayı ince eleyip sık dokuyoruz. En yeni çıkan ürünleri bile kaçırmıyor, hemen listemize ekliyoruz. Tabii bu durum her zaman istediğimiz şekilde sonuçlanmıyor. Mesela o çok beğenerek aldığımız ürün, rafta veya ilk gördüğümüz kişide durduğu gibi bizde durmayabiliyor. Bunun sebebi belki de aldığınız ürünün saç renginizle uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. Bu zamana kadar makyajınızda o çok severek kullandığınız renkler, istediğiniz övgüleri belki de bu yüzden toplayamamıştır. Bunu hiç düşündünüz mü?

Bize Saç Rengini Söyle, Sana Nasıl Makyaj Yapacağını Söyleyelim

Makyajı çoğunlukla giydiğimiz kıyafetlere göre yapıyoruz. Fakat burada önemli bir detayı atlıyor olabiliriz: Saç rengi! Artık bu detayı atlamamanızı sağlayacak “Saç rengine uygun makyaj nasıl olmalı?” sorusunun cevabı aşağıda sizleri bekliyor.

Siyah Saçlar İçin Makyaj Önerileri

</span><a href=Siyah Saçlar İçin Makyaj Önerileri">

 • Siyah saçlar, makyajda gözlerine odaklanmalıdır.
 •  Gözleri ön plana çıkarmak siyah saçın sert görünümünü kırarak gözler ve saçların birbiri ile uyumlu kusursuz bir profil oluşturmasını sağlayabilmektedir.
 • Dumanlı ve buğulu göz makyajı siyah saçlıların en çok kullanması gereken makyaj stilleri arasındadır. Dolayısı ile bu saç renginin mükemmel ürünleri; siyah göz kalemi, eyeliner ve toprak tonlu farlardır.
 • Siyah saç denilince kırmızı ruju da eklemeden olmaz. Her kadının favorilerinden kırmızı ruj, başka hiçbir saç renginde siyah saçlılarda durduğu gibi durmuyor desek abartmış olmayız. Kırmızı başta olmak üzere nude tonlardaki tüm rujlar tercih edilebilir.

Sarı Saçlar İçin Makyaj Önerileri

Sarı Saçlar İçin Makyaj Önerileri

 • Sarı saçların dezavantajı ne yazık ki ten rengi de beyaz ise cildin sürekli solgun bir görüntü verebilmesidir. Bunu engellemek için ten renginize uyumlu bir fondöten ile makyaj yapmalısınız. Tüm kadınlara mükemmel renk uyumu sunan Teint Idole Ultra Wear fondöten bu konuda kurtarıcınız olabilir.
 • Pastel ve pembe tonların çok yakıştığı sarı saçlılar, makyajlarında bu tonlara yer vermeliler. Göz ve dudak makyajında pastel tonlarını kullanarak saç, ten ve makyaj bütünlüğünü yakalamanız aslında hiç de zor değil.
 • Canlı ve enerjik bir görünüm için allık ve bronzlaştırıcı pudralar makyaj rutininizde yer almalı; pembe ve şeftali tonlarında bir allık ile hiç makyaj yapmasanız bile yüzünüze renk vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Kızıl Saçlar İçin Makyaj Önerileri

</span><a href=Kızıl Saçlar İçin Makyaj Önerileri">

 • Kızıl renk saçlar enerjik görünümü ile makyaj yapmasalar bile oldukça dikkat çekerler. Fakat makyajsız olduğunda da bir o kadar solgun bir görünüm verebilirler. Bu yüzden kızıl saçlar için ilk tavsiyemiz, allık kullanımını makyaj rutinleri arasında bulundurmaları yönünde. 
 • Kızıl saçın her tonunda göz makyajı için bakır, toprak, turuncu ve şeftali tonları kullanılabilir. 
 • Kızıl saçlar için maskara seçimi de oldukça önemlidir. Saçlar eğer koyu tonlarda ise maskaranın da siyah ya da ten rengine göre koyu kahve seçilmesi gerekebilir. Ancak saçlarda turuncu tonlar hakimse, maskaranın açık kahve rengi olması daha uyumlu görünecektir. 
 • Ruj seçimi en çok nude yada kahve tonlarında olmalıdır. Elbette kırmızının muhteşem enerjisi de atlanmamalıdır.